Özel Güvenlik Eğitimi

Anasayfa » Özel Güvenlik Eğitimi

İzmir ‘in en eski ve en fazla güvenlik sertifikası veren, Özel Güvenlik Eğitimi kurumu; Sarızeybek Özel Güvenlik Kursları, bugüne dek yaklaşık olarak 40.000 kişiyi Özel Güvenlik Sertifikası sahibi yapmıştır. Bunun yanı sıra, vermiş olduğu eğitim sonrasında da, iş edindirme konusunda en üst sırada yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır.
(Kesinlikle iş garantisi vermediğimizi, ancak iş konusunda da yardımcı olabilmek adına, kurum olarak üzerimize düşen her türlü görevin gayreti içerisinde olacağımızın taahhüdünü verdiğimizi özellikle belirtmek isteriz)

Neden SARIZEYBEK Özel Güvenlik Eğitim Merkezi ?

 • Yapılması gereken tüm eğitim sürecini, tam olarak ve usulüne uygun yaptığımız için.
 • Eğitim ücretleri dışında kesinlikle ekstra herhangi bir ücret talep etmediğimiz için.
 • İzmir ‘in en fazla sertifika veren özel güvenlik eğitim kurumu olduğumuz için.
 • İzmir ‘in en eski özel güvenlik eğitim kurumu olduğumuz için.
 • Sınavlardaki ortalama başarı oranımız %89 olduğu için.
 • En çeşitli ve en iyi iş imkanlarını adaylarımıza sürekli güncel sunduğumuz için.
 • Atış eğitimlerimizde, 7.65 mm ,9 mm ve kısa 9 mm çaplarındaki silahlarımızla 3 farklı çapta atış eğitimi veren Türkiye ‘de tek özel güvenlik eğitim kurumu olduğumuz için.
 • Atış Eğitimlerimizde, özel güvenlik sertifikanızı alana kadar ki dönemde toplamda 30 adet mermi kullandırdığımız için.
 • Gerçek mermi ile yapılan atış eğitimi öncesinde, havalı silahlarımızla sınırsız sayıda atış yaptırdığımız için.
 • Türkiye’nin en büyük özel güvenlik şirketleri dahil 1700’ün üzerinde firmaya hizmet verdiğimiz için.
 • Ulusal ve uluslararası en büyük özel güvenlik şirketlerinin Ege bölgesindeki ilk çözüm ortağı olduğumuz için.
 • İnternet üzerinden fiyat veren tek özel güvenlik eğitim merkezi olduğumuz için.
 • Adaylarımıza olan samimi ve içten yaklaşımı bir hizmet politikası olarak gördüğümüz için değil, Sarızeybek Eğitiminin tarzı olduğu için.
 • Müşteri memnuniyeti odaklı çalışıp, %99 müşteri memnuniyeti sağladığımız için.

Özel Güvenlik Temel Eğitimi

Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin Silahlı veya Silahsız olarak çalışma isteğine bağlı olarak farklı ders planları ile aldıkları eğitime Özel Güvenlik Temel Eğitimi denir. Özel Güvenlik Temel Eğitimi;

 • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi,

olarak 3 temel sınıfa ayrılabilir.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Silahsız veya Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak iş bulmak isteyen her bireyin gerekli şartları sağlaması ve evraklarını tamamlaması halinde kaydını hızla gerçekleştirerek Özel Güvenlik Eğitimi almasını ve takip eden süreçte Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmasını sağlamaktayız.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin 4 hafta süren ve 11 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar teorik ve uygulamalı bölümleri olan sınava tabi tutulmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sınavında başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika ve sonrasında alınan Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin 3 hafta süren ve 10 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar teorik ve uygulamalı bölümleri olan sınava tabi tutulmaktadır.

Silahsız Özel Güvenlik Sınavında başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika ve sonrasında alınan Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikasına sahip bireylerin Silahlı Özel Güvenlik Sertifikasına sahip olmak için alması gereken, 3 gün süren, toplam 20 saatlik silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan Özel Güvenlik Eğitimine Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi adı verilir.

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Özel Güvenlik Sertifikasına sahip olan bireylerin her 5 yılda bir alması gereken Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olması fark etmeksizin her ÖGG kanunla belirlenen periyotlarla Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi almalı ve Özel Güvenlik Kimlik Kartını yenilemelidir.

Özel Güvenlik Eğitimi Fiyatları

Özel Güvenlik olarak çalışabilmek için kursumuza ulaşan kişilerden en sık aldığımız sorulardan birisi Özel Güvenlik Eğitimi Ücretleri ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak eğitim fiyatlarını şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

Öncelikle yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumlarından yaklaşık 3-4 hafta süren eğitim alınır. Eğitimini mevzuata uygun şekilde tamamlayan kişiler, özel güvenlik denetleme başkanlığı tarafından açıklanmış olan sınav takvimine uygun olarak sınava girerler. Sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. Sınav tarihinden yaklaşık 11 gün sonra açıklanan sınav sonuçlarının ardından özel güvenlik eğitim kurumu tarafından hazırlanan sertifika bağlı bulunan İl’in Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edilir. İlgili Müdürlük tarafından onaylanan sertifika, eğitim kurumunca eğitim almış kişilere teslim edilir. Sertifikasını alan özel güvenlik görevlisi adayı, Sertifikasına ek olarak istenen diğer evrakları ile özel güvenlik kimlik kartı almak için özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuruda bulunur. Özel Güvenlik Şube müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma neticesinde alt kısımda belirtilmiş olan kriterlere sahip kişilere özel güvenlik kimlik kartı verilir. Özel güvenlik kimlik kartı almış birey resmi olarak özel güvenlik görevlisi olmuş olmakla beraber, Türkiye'nin herhangi bir ilinde mevzuata uygun şekilde görev alabilir.
Silahsız Özel Güvenlik Eğitim için;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
* 18 yaşını doldurmuş olmak,
* En az ilköğretim (ortaokul) mezunu olmak,
* Devlet Hastanesinden “silahsız özel güvenlik görevlisi olur” sağlık raporu almak
Özel güvenlik kimlik kartı ruhsat harcı harçlar kanuna göre her yıl değişim göstermek olup 2023 yılı için 2.994.-TL dir. Kimlik kartının silahlı veya silahsız olması harç ücreti miktarını değiştirmemektedir. Daha önce silahsız kimlik kartı ruhsat harcı yatırmış bir kişi silah fark eğitimi alıp silahlı kimlik kartı çıkarmak ister ise tekrar ayrıca bir sınav harcı yatırmaz.
Özel güvenlik görevlileri, özel sektörde ya da kamuda yer alan şirketler, üniversiteler, hastaneler, siteler, metro hatları, kamu kurumları ve bunun gibi alanlarda çalışmaktadırlar.
Silahlı Özel Güvenlik Eğitim için;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
* 21 yaşını doldurmuş olmak,
* En az lise mezunu olmak,
* Devlet Hastanesinden “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” sağlık raporu almak
Özel güvenlik kimlik kartı ruhsat harcı harçlar kanuna göre her yıl değişim göstermek olup 2023 yılı için 2.994 TL dir. Kimlik kartının silahlı veya silahsız olması harç ücreti miktarını değiştirmemektedir. Daha önce silahsız kimlik kartı ruhsat harcı yatırmış bir kişi silah fark eğitimi alıp silahlı kimlik kartı çıkarmak ister ise tekrar ayrıca bir sınav harcı yatırmaz.
Silahlı/Silahsız Heyet Sağlık Raporunun Devlet hastanelerinden alınması gerekmektedir. Alo 182 Hastane Randevu Sistemini kullanarak Devlet hastanesinden telefon ile veya internet üzerinden randevu alınabilmektedir. Heyet/Kurul sağlık raporu veren her devlet hastanesinin raporu kabul edilmekte olup özel veya üniversite hastanelerinden alınan heyet sağlık raporları kabul edilmemektedir.
Özel güvenlik görevlileri, özel sektörde ya da kamuda yer alan şirketler, üniversiteler, hastaneler, siteler, metro hatları, kamu kurumları ve bunun gibi alanlarda çalışmaktadırlar.
Özel güvenlik kartı alabilmek için öncelikle yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumlarından yaklaşık 3-4 hafta süren eğitim alınması gerekmektedir. Eğitimini mevzuata uygun şekilde tamamlayan kişiler, özel güvenlik denetleme başkanlığı tarafından açıklanmış olan sınav takvimine uygun olarak sınava girerler. Sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. Sertifikasını alan özel güvenlik görevlisi adayı, Sertifikasına ek olarak istenen diğer evrakları ile özel güvenlik kimlik kartı almak için bağlı bulunan ilin özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuruda bulunur. Özel Güvenlik Şube müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma neticesinde özel güvenlik kimlik kartı çıkartılır.
Özel güvenlik görelileri, 5188 kanun ve bu kanunun yürütülmesine ilişkin yönetmelikler doğrultusunda, mülki idari amirlerinin emri altında çalışan kolluk kuvvetleridir.

Genel olarak şehrin Valiliğine bağlı olan bu kurumlar, İç İşleri Bakanlığı tarafından kanun önünde yükümlüdür. Bununla birlikte asayiş ve diğer kişilik haklarının sürdürülmesi ve işlemlerin yapılması için de İl ve İlçe Emniyet müdürlükleri yetkili kılınmıştır.
Özel güvenlik sınavı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın düzenlenene ve Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri tarafından organize edilen bir sınavdır. Bu sınav özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin katıldığı resmi bir sınavdır.
Özel güvenlik sertifikası alınırken 4 ana kalem masraf yapılmaktadır. Bunlar sırası ile;

• Özel güvenlik görevlisi olur heyet raporu ücreti; 1.080 TL
• Kurs ücreti; Silahlı Eğitim 6.000 TL - Silahsız Eğitim 5.000 TL
• Sınav harcı ücreti; Silahlı 300 TL - Silahsız 200 TL
• Özel güvenlik kimlik kartı harcı ücreti; 2.994 TL dir.
Hayır. Askerlik hizmetini tamamlamış olma şartı yoktur. Askerlik yapmamış olsanız bile özel güvenlik kursuna katılıp sertifika ve Özel Güvenlik kimlik kartı alabilirsiniz.
Özel güvenlik eğitimi almak için istediğiniz ilde yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak ÖGG kimlik müracaatı ancak nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğunuz ilde yapılabilmektedir.

E-Bülten

Sarızeybek Şirketler Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!