TMFB (Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi)

TMFB (Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi)

Anasayfa » Genel » TMFB (Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi)

TMFB ; tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması kapsamında; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecisi olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmelerin, almak zorunda oldukları belgeye Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) denir.

TMFB Danışmanlık Hizmeti Nedir

Taşınmakta olan tehlikeli maddenin mevzuata uygun olarak ekonomik, kontrollü, seri, güvenli, insan sağlığına zarar vermeden ve çevreye olumsuz etkisi en az olacak şekilde taşınması hedeflenmektedir.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alınması önemli bir konu olup işletmenizin gereksiz sorumluluklara veya cezai durumlara düşmemesi için SARIZEYBEK TMGDK olarak alınması gereken Faaliyet Tespit Raporu (Ek-3) tarafımızdan hazırlanmakta olup, yönetmeliğe uygun olarak düzenlenmektedir.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Almak Hangi Durumlarda Zorunludur

Tehlikeli maddelerden bir takvim yılı içerisinde Yönetmelik kapsamındaki tehlikeli maddeleri; taşımacı, dolduran,
paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank konteyner/portatif tank işletmecisi
olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmeler  Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi  almak
zorundadır.

 – Sınıf 1, Sınıf 6 ve Sınıf 7 kapsamındaki tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmeler, herhangi bir işlem miktarına bağlı olmaksızın Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Almak Hangi Durumlarda Zorunlu Değildir

– Bu kapsam dışında kalanlar tehlikeli madde ile iştigal etseler de, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almalarına ilişkin zorunluluk bulunmamaktadır.

TMFB İlk Başvuru / Yenileme Nereye Yapılır

TMFB sahibi işletmeler, her 5 yılda bir Tehlikeli Madde Faaliyet Belgelerini yenilemek zorundadır. Yenileme işlemleri işletmenin faaliyetinin bulunduğu adrese bağlı olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ ne başvuru yapılarak gerçekleştirilir.

EK-3 Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) İçin Düzenlenen Rapor Nedir

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge uyarınca işletmedeki tehlikeli madde taşımacılık faaliyetlerini gösteren Faaliyet tespit  raporudur. Bu rapor ilk kez TMFB alacak ya da mevcut TMFB’sini yenileyecek işletmeler için, yalnızca Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları (TMGDK) tarafından düzenlenebilmektedir.

E-Bülten

Sarızeybek Şirketler Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!