Silahlı Özel Güvenlik

Anasayfa » İzmir Özel Güvenlik » Silahlı Özel Güvenlik

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin yaklaşık 3 hafta süren ve 11 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar 100 soruluk silahsız bölüm, 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları atış uygulaması ile sınavlarını tamamlamaktadır.

100 sorudan her bir sorunun puan değeri 1 olup en az 60 puan almak (60 soruyu doğru yanıtlamak) gerekir. Aynı şekilde 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan ve atış esnasındaki her isabetli vuruş adedinin değeri ise 10 puandır. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup ortalamada en az 60 puan alan adaylarımız sınavda başarılı olur.

Özel güvenlik sınavında başarılı olan adaylarımıza Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ve sonrasında alınmaya hak kazanılan Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimlerimizdeki Genel Uygulamalar : Atışlarımız esnasında İlkyardım Uzmanı kurum doktorumuz atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur.

Atışın gerçekleşeceği poligon ortamında 5 ayrı kulvarda, 5 ayrı atış uzmanımız görev alır. Atış eğitimlerimiz atış uzmanlarımızın kontrolünde 2 aşamada gerçekleşir.

  1. 1. Aşama : Teorik Silah Bilgisidir. Teorik bölümde atıcılık ve nişan almanın ayrıntıları incelenirken, silahın mekanik yapısı da ayrıntılı olarak incelenir.
  2. 2. Aşama : Uygulamalı Atış Eğitimidir. Silah farklılıklarından oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik 7,65 mm, kısa 9 mm ve uzun 9 mm çapında 3 ayrı türde Silah ile (Silahlarımız; CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Kırıkkale kısa 9mm, Browning 7,65mm ve Kırıkkale 7,65mm) atış yaptırılır.

Atışlar sonucunda daha mükemmel atış için ne yapılması gerektiği analiz edilip, bireysel olarak kişilere hataları ve dikkat etmeleri gereken noktalar tekrar belirtilir. Tüm bunlar sonucunda bireysel atış becerisi maksimize edilir.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak özel güvenlik olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur konusunda aklınızda bulunan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.ozelguvenlikizmir.com/egitim/silahli-guvenlik-egitimi/ bağlantısına tıklayabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi alarak Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası ve Kimlik Kartına sahip olmak, bu yetkinlik sonucu ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilebilmek isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar arasında;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • 21 yaşını doldurmuş olmak,
  • Adli sicil kaydının Silahlı Özel Güvenlik olmaya uygun olması,
  • Sağlık raporundan olumlu sonuç almak, (Silahlı Özel Güvenlik Olur Raporu)

gösterilebilir.

Silahlı Özel Güvenlik olmak için öncelikle yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumlarından yaklaşık 2 ila 3 hafta süren eğitim alınır. Eğitimini mevzuata uygun şekilde tamamlayan kişiler, özel güvenlik denetleme başkanlığı tarafından açıklanmış olan sınav takvimine uygun olarak sınava girerler. Sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 

Sınav tarihinden yaklaşık 2 hafta sonra açıklanan sınav sonuçlarının ardından özel güvenlik eğitim kurumu tarafından hazırlanan sertifika bağlı bulunan İl’in Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edilir. İlgili Müdürlük tarafından onaylanan sertifika eğitim kurumunca eğitim almış kişilere teslim edilir. 

Sertifikasını alan özel güvenlik görevlisi adayı sertifikasına ek olarak istenen diğer evrakları ile özel güvenlik kimlik kartı almak için özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuruda bulunur. Özel Güvenlik Şube müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma neticesinde alt kısımda belirtilmiş olan kriterlere sahip kişilere özel güvenlik kimlik kartı verilir. 

Özel güvenlik kimlik kartı almış birey resmi olarak özel güvenlik görevlisi olmuş olmakla beraber Türkiye’nin herhangi bir ilinde mevzuata uygun şekilde görev alabilir. 

 

Resmi kurumlar tarafından teorik ve uygulamalı olacak şekilde gerçekleştirilen Silahlı Özel Güvenlik Sınavında en az 60 puan almak gerekir.

Silahlı Özel Güvenlik Sınavı 100 soru Silahsız Eğitim, 25 Soru Silahlı Eğitim ve 5 atış uygulaması olmak üzere teorik (test usulü) ve uygulamalı olarak gerçekleştirilir. 

Silahlı Özel Güvenlik olmak isteyen bireyler 100 adet Silahsız Eğitim sorusundan en az 60 doğru yapmalı, 5 adet atıştan en az 3 tanesini isabet ettirmeli ve sınav ortalama puanını en az 60 olacak seviyede tutumalıdır.

Silahlı Özel Güvenlik Sınavı kapsamında gerçekleştirilen atış uygulaması 15 metreden 5 atış olacak şekilde yapılır. Silahlı Özel Güvenlik adayının bu 5 atışın en az 3 tanesini isabet ettirmesi beklenir. Hedefte olan her atış 10 puan olmak üzere toplamda 50 puan üzerinden hesaplanmaktadır. 

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi sırasında sınava hazırlık için kullanılan silahlar SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak tarafımızdan temin edilmektedir.

Silahlı Özel Güvenlik olmak için kişinin 21 yaşını doldurması ve 22 yaşından 1 gün de olsa alması gerekmektedir.

Evet… 5188 sayılı Özel güvenlik kanunu ve kanunun yürütülmesine için yönetmelik kapsamında mevzuat gereği derse devamlılık zorunlu arz etmektedir. Mazeretsiz %10 mazeretlide %30 devamsızlık hakkınız olsa da bu haklarınız her ders için ayrı değerlendirilmektedir. 

Gerek mevzuat gereği devamsızlıktan kalmamanız gerekse sınavda başarılı olabilmeniz için derse devam etmeniz gerekmekte olup “Derse devam etmeseniz de olur, biz sizi idare ederiz” gibi yaklaşımda bulunan kurumlardan uzak durmanızı ciddi mağduriyet yaşamamanız adına önemle belirtmek isteriz.

Silahlı Özel Güvenlik olmak için gereken Sağlık Raporunun Devlet hastanelerinden alınması gerekmektedir. Alo 182 Hastane Randevu Sistemini kullanarak Devlet hastanesinden telefon ile veya internet üzerinden randevu alınabilmektedir. 

Heyet Raporu / Sağlık Raporu veren her devlet hastanesinin raporu kabul edilmekte olup özel veya üniversite hastanelerinden alınan heyet sağlık raporları kabul edilmemektedir.

Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsa bile Devletin Şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suistimal, sahtecilik, hileli iflas ve bunun gibi yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş kişiler Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olamaz.

Hayır… Askerlik hizmetini tamamlamış olma şartı yoktur. Askerlik yapmamış olsanız bile Silahlı Özel Güvenlik kursuna katılıp sertifika ve Silahlı Özel Güvenlik kimlik kartı alabilirsiniz.

Evet… Körlük veya gece körlüğü olmamak şartı ile renk körü olanlar Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olabilirler. 

 

Hayır… Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi almak konusunda herhangi bir engel yaratmamaktadır. Ancak işe alım yapan firmaların bu konuda tercih ve kurum içi standartları olabilmektedir. 

Silahlı Özel Güvenlik Sınavı Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nca düzenlen ve Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri tarafından organize edilen bir sınavdır. Bu sınav Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyenlerin katıldığı resmi bir sınavdır. 

Özel güvenlik sınavına giriş yapabilmek için öncelikle gerekli evraklarınızı hazırlayarak Özel Güvenlik Eğitimi veren kurumumuza kayıt olmanız gerekmektedir. 

Sabah ve akşam gruplarımızdan sizin için uygun olan eğitim grubumuza katılarak eğitimlerinizi tamamlamanızın ardından sınav takvimine uygun ilk sınava katılım sağlayabilirsiniz. 

Özel güvenlik eğitimini tamamlayan kişilere toplamda 4 sınav hakkı tanınmaktadır. Eğitim alındıktan sonra gerçekleşen 4 sınavda da başarısız olunması ya da katılım sağlanmaması durumunda sınav hakkı dolmaktadır. Dört sınav hakkı dolmuş olan kişilerin tekrar sınava katılabilmesi için yeniden temel eğitim alması gerekmekte olup tekrar eğitim alan kişilere dört sınav hakkı daha tanınmaktadır.

Eğitimin tamamlanmasının ardından adaylarımız Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 100 soruluk silahsız bölüm, 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları uygulamalı atış sınavı ile sınavlarını tamamlamaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi alan adayların süresi ise 120 dk. + 30 dk. olmak üzere 150 dakikadır. Özel güvenlik sınavında sorulan soruların cevapları optik kağıda işaretlenir. Ayrıca yanlış yanıtlar doğru cevapları götürmez.

Silahlı Özel Güvenlik sınavına katılan bireylerin silahsız sınavın puanı ile silahlı sınavın puanının ortalaması alınır. Silahlı sınavın puanı da yine kendi içerisinde 25 silah sorusu ve 5 adet uygulamalı atış sınavı olarak ayrıca hesaplanır.

Silahlı sınavda; silahsız bölümün sınavından 50 puanın altında almamak kaydıyla, toplam ortalamanın 60 ve üzerinde olması durumunda sınavda başarılı olma imkanı bulunmaktadır.

Örnek: 100 soruluk Silahsız bölümden 50 soruya doğru yanıt vermiş bir kişi,

25 Silah sorusunun 20 sine doğru yanıt verip 40 puan alıp, Silah atış sınavında da 5 atıştan 3 ünü hedefe isabet ettirerek 30 puan alır ise; bu durumda Silahsız puanı 50, Silahlı bölüm puanı ise 40+30=70 olacak ve 50+70 puanın ortalaması da 60 puan olacağı için sınavda başarılı olmuş olacaktır.

 

Bu konudaki en önemli unsur konusunda uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen eğitimlerimize eksiksiz katılım sağlamanızdır. Ek olarak kurumumuz tarafından ücretsiz verilen eğitim kitabımızı tekrar ederek ve aşağıda linki bulunan, online sınavları yayınladığımız internet sayfalarımızda geçmiş dönem sınav sorularını online şekilde çözerek sınav başarınızı artırabilirsiniz.

 

Özel güvenlik kimlik kartı ruhsat harcı harçlar kanuna göre her yıl değişim göstermek olup 2023 yılı için 2.994 TL dir. Kimlik kartının silahlı veya silahsız olması harç ücreti miktarını değiştirmemektedir. Daha önce silahsız kimlik kartı ruhsat harcı yatırmış bir kişi silah fark eğitimi alıp silahlı kimlik kartı çıkarmak ister ise tekrar ayrıca bir sınav harcı yatırmaz.

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı harcı 2023 yılı itibari ile 2.994 TL olup, bağlı bulunulan ilin vergi dairelerine yatırılır. Silahlı ve Silahsız Özel güvenlik eğitimi için aynı miktar geçerlidir. Özel güvenlik kimlik kartını çıkarabilmek için yapılması gereken her hangi başka bir masraf yoktur.

Özel güvenlik eğitimi almak için istediğiniz ilde yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak ÖGG kimlik müracaatı sadece nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğunuz ilde yapılabilmektedir.

5188 Sayılı kanun ve kanunun yürütülmesine ilişkin yönetmelik doğrultusunda çıkarılmış birleştirilmiş genelgeye istinaden Eğitim kurumlarının iş garantisi vermesi yasaklanmıştır.

Hayır… Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı olmadan Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak mümkün değildir. Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası almanızın ardından bağlı bulunan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne başvurarak Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartının çıkarılmış olması gerekmektedir.

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı alabilmek için öncelikle yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumlarından yaklaşık 2 ila 3 hafta süren eğitim alınması gerekmektedir. Eğitimini mevzuata uygun şekilde tamamlayan kişiler özel güvenlik denetleme başkanlığı tarafından belirlenen sınav takvimine uygun olarak sınava girerler. Sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 

 

Evet… Silahlı yaka kartına sahip olan özel güvenlik görevlisi hem silahlı projelerde hem de silahsız projelerde çalışabilir. 

E-Bülten

Sarızeybek Şirketler Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!