İyi Bir Özel Güvenlikte Olması Gerekenler ve İşveren Beklentileri

Anasayfa » İzmir Özel Güvenlik » İyi Bir Özel Güvenlikte Olması Gerekenler ve İşveren Beklentileri

Özel Güvenlik Görevlileri hem bireysel hem de toplu güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için hayati öneme sahiptir. Uzun yıllardır İzmir’de Özel Güvenlik Eğitimleri veren SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu işveren beklentilerine uygun, profesyonel ve kaliteli Özel Güvenlik Görevlileri yetiştirmektedir.

Uzman eğitmenimiz tarafından kaleme alınan bu yazımızın ilk bölümünde bir Özel Güvenlik Görevlisinde olması gereken 4 ana özellikten bahsedeceğiz. Bu özellikleri;

  • Fiziksel Kondisyon
  • İlk Yardım Bilgisi
  • Stres Yönetimi Yeteneği
  • Müşteri İlişkileri Becerisi

olarak ifade edebiliriz.

Fiziksel Kondisyon Özel Güvenlik Görevlisinin Temel Niteliklerinden Birisidir. Görevlilerin günlük sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için fiziksel açıdan çok iyi durumda olmaları gerekir. Bu husus aynı zamanda olağandışı durumlarla veya krizlerle başa çıkabilmek için de gereklidir. Güçlü bir fiziksel kondisyon görevlilerin hızlı ve kararlı hareket edebilmesini sağlar. Bu sayede kendileri ve korumakla yükümlü oldukları kişileri olası tehlikelerden koruyabilir.

Bir Özel Güvenlik Görevlisinin iş tanımı sadece güvenliği sağlamakla sınırlı değildir. İlk Yardım Bilgisi Özellikle Acil Durumlarda Hayati Öneme Sahip Olabilir. Görevliler yaralanmalar, kalp krizleri ve diğer tıbbi acil durumlarla karşılaştıklarında profesyonel yardım gelene kadar ilk yardım uygulayabilmelidir. Bu husus potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir durumdur ve aynı zamanda görevlilerin etrafındaki insanlara daha güvende hissettirebilir.

Özel Güvenlik Görevlileri sıklıkla stresli ve baskı altında olabilecekleri durumlarla karşı karşıya kalırlar. Bu durum doğru kararları verme yeteneğini etkileyebilir ve görevlilerin performansını düşürebilir. Bu Yüzden Etkili Stres Yönetimi Tekniklerini Bilmek ve Uygulamak Güvenlik Görevlileri İçin Oldukça Önemlidir. Bu teknikler görevlilerin zor durumlarla başa çıkmasına yardımcı olur ve aynı zamanda genel sağlıklarını korumalarını sağlar.

Özel Güvenlik Görevlileri müşterilerle veya genel halkla doğrudan etkileşim halinde olurlar. Bu Nedenle Müşteri Hizmetleri ve İnsan İlişkisi Becerileri Oldukça Önemlidir. Görevliler saygılı, profesyonel ve yardımsever olmalıdır. Ayrıca çeşitli kişiliklerle ve durumlarla başa çıkabilme yeteneğine de sahip olmalıdırlar. İyi müşteri ilişkileri genel güvenlik hizmetinin kalitesini artırır ve müşterinin Özel Güvenlik Görevlilerine olan güvenini sağlar.

Sonuç olarak İyi Bir Özel Güvenlik Görevlisi Olmak çok çeşitli becerilere ve yeteneklere sahip olmayı gerektirir. Fiziksel Kondisyon, İlk Yardım Eğitimi, Stres Yönetimi ve Müşteri İlişkileri bu alanda başarılı olmak için gerekli olan temel niteliklerdir. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu bu nitelikleri öğrencilerine kazandırmak için özel bir önem verir. Böylece En İyi Güvenlik Hizmetlerini sunabilen profesyonel Özel Güvenlik Görevlileri yetiştirir.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla gelen ilk kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Görevlisi olmak için kendisine başvuran bireylere hızlı ön kayıt seçenekleri, taksit imkanları, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizlerde İyi Bir Özel Güvenlikte Olması Gerekenler ve İşveren Beklentileri konusunda aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için makalemizi okumaya devam edebilir veya İletişim metnini tıklayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman ekip arkadaşımız ile görüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisinin Temel Nitelikleri

Özel Güvenlik Görevlileri birçok farklı beceriye ve yeteneğe sahip olmalıdır. Bu yetenekler güvenlik görevlisinin günlük görevlerini etkili bir şekilde yerine getirebilmesini sağlar ve aynı zamanda her türlü durumla başa çıkabilmesine yardımcı olur.

Yazımızın bu bölümünde Özel Güvenlik Görevlisinin 4 Temel Niteliği olarak ifade edilebilecek;

  • Karar Verme ve Problem Çözme Yeteneği,
  • Dikkatli Gözlem Becerisi,
  • Sorumluluk Bilinci,
  • Güvenilirlik,

hususlarına değinmeye çalışacağız.

Karar Verme ve Problem Çözme Yetenekleri

Özel Güvenlik Görevlileri hızlı ve etkili kararlar almayı gerektiren durumlarla karşılaşır. Bu durumlar güvenlik tehditlerinin yönetilmesinden kriz durumlarının ele alınmasına kadar birçok farklı durumu içerebilir.

Aynı zamanda Özel Güvenlik Görevlileri bir dizi problemle karşılaşabilir. Bu problemleri hızlı ve etkili bir şekilde çözebilmelidir. Bu nedenle karar verme ve problem çözme yetenekleri bir Özel Güvenlik Görevlisinin temel niteliklerinden biridir.

Dikkatli Gözlem Yeteneği

Özel Güvenlik Görevlileri çevreyi dikkatlice gözlemlemek ve her türlü olağandışı veya şüpheli faaliyeti tespit etmek için geniş bir alana göz kulak olmalıdır. Bu durum güvenlik görevlisinin görevini etkili bir şekilde yerine getirebilmesi için önemlidir. Ayrıca dikkatli gözlem yeteneği güvenlik görevlisinin olası tehditleri önceden belirlemesi ve önleyici tedbirler almasına imkan tanımaktadır.

Sorumluluk Bilinci

Sorumluluk bilinci Özel Güvenlik Görevlileri için hayati bir niteliktir. Görevliler bireylerin ve mülklerin güvenliğinden sorumludur ve bu durum ciddi bir yükümlülüktür. Bu yüzden Özel Güvenlik Görevlileri kendilerine verilen görevleri ciddiye almalı ve her zaman en yüksek standartlarda hizmet vermek için çaba sarf etmelidir.

Güvenilirlik

Özel Güvenlik Görevlileri bireyler ve kurumlar tarafından güvenilen bireyler olmalıdır. Bu kişilere işverenler belirlenen görevleri zamanında ve doğru bir şekilde yerine getireceğine güvenmek isterler. Ayrıca görevlilerin onlara emanet edilen bireylerin ve mülklerin mutlak güvenliğini sağlamak için gereken her şeyi yapacağına güvenmeleri önemlidir.

Sonuç olarak bir Özel Güvenlik Görevlisinin etkili bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için Özel Güvenlik Eğitimi sürecinde bu 4 temel niteliği geliştirmesi en doğru davranış olur. Bu nitelikler Özel Güvenlik Görevlisinin her türlü durumla başa çıkabilmesine ve en yüksek standartlarda hizmet vermesine olanak sağlar.

İşverenlerin Özel Güvenlikten Beklentileri

Özel Güvenlik Görevlileri halkla doğrudan etkileşime girerler. İşverenlerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir rol oynarlar. İşverenler güvenlik görevlilerinden profesyonel tavır ve iş ahlakı, müşteri hizmetleri becerileri, sürekli eğitim ve kendini geliştirme konularında belirli beklentilere sahiptirler. Yazımızın son bölümünde beklentilerin her birini daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Profesyonel Tavır ve İş Ahlakı

İşverenler Özel Güvenlik görevlilerinden profesyonel bir tavır ve güçlü bir iş ahlakı beklerler. Görevlilerin tüm durumlarda profesyonel davranması, kurallara ve düzenlemelere uyması, işlerini titizlikle yapması ve tüm görevlerini zamanında ve etkili bir şekilde yerine getirmesi gereklidir. Ayrıca Özel Güvenlik Görevlilerinin hem işverenlerine hem de genel halka karşı dürüst ve güvenilir olması beklenir.

Müşteri Hizmetleri Becerileri

Müşteri Hizmetleri Becerileri Özel Güvenlik Görevlileri için son derece önemlidir. Görevliler müşterilerle veya genel halkla doğrudan etkileşime girerler. Bu nedenle saygılı, anlayışlı ve yardımsever olmalıdırlar. İşverenler Özel Güvenlik Görevlilerinin müşterilere etkili bir şekilde hizmet verme yeteneğine sahip olmalarını beklerler.

Sürekli Eğitim ve Kendini Geliştirme

Özel Güvenlik Görevlileri hızla değişen dünyada sürekli olarak güncel kalmak için eğitim ve kendini geliştirme becerilerine sahip olmalıdırlar. İşverenler görevlilerin güncel Özel Güvenlik trendlerini, teknolojilerini ve düzenlemelerini anlama yeteneğine sahip olmalarını beklerler. Ayrıca Güvenlik Görevlilerinin Görevleri etkili bir şekilde yerine getirebilmek için gereken becerileri ve bilgileri geliştirmeye devam etmeleri beklenir.

Sonuç olarak işverenlerin güvenlik görevlilerinden belirli beklentileri vardır. Bu beklentiler bir güvenlik görevlisinin etkili bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için hayati öneme sahiptir. Profesyonel Tavır, İş Ahlakı, Müşteri Hizmetleri Becerileri, Sürekli Eğitim ve Kendini geliştirme bir Özel Güvenlik Görevlisinin Başarısı için temel gerekliliklerdir.

Özel Güvenlik Görevlisi bina ve sitelerde karşılama amacıyla danışma görevini yerine getiriyorsa kargoları teslim alması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi belirli alanlarda yani görev alanlarında Kimlik Sorma Yetkisini 5188 Sayılı Kanundan almaktadır. Özel Güvenlik Görevlisi güvenliğini sağladığı siteye, okula, iş merkezine gelenin kim olduğunu ve kime geldiğini sorma hakkına sahiptir.

Özel Güvenlik Görevlisi Geçici Kimlik Kartı İl Emniyet Müdür Yardımcısı tarafından imzalanıp Şube Müdürlüğü tarafından mühürlenecek Özel Güvenlik Kimlik Kartının PTT kanalıyla kişiye teslim edilmesine kadar geçecek süre içerisinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı yerine geçen belgedir.

Hayır… Özel Güvenlik Görevlisi temizlik, bahçe bakımı gibi görev tanımı dışında herhangi bir iş yapmak zorunda bırakılamaz.

Özel Güvenlik Görevlisinin emekli olma gibi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Üst yaş sınırı olmayan Özel Güvenlik Görevlileri sağlıkları el verdikçe ve çalıştıkları kurumlar kabul ettikçe 60 veya 65 yaşında dahi olsalar görev yapmaya devam edebilirler.

Özel Güvenlik Görevlisi ayda 20 gün olacak şekilde toplamda 240 saatlik çalışma yapar. Ayda 11 saat x 20 gün = 220 saat çalışma süresi olabilen Özel Güvenlik Görevlileri İş Kanuna göre bir çalışanın aylık fiili çalışma süresi 195 saat olduğundan 220-195 = 25 saat fazla çalışma yani mesai olarak almaktadır.

Evet… Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Özel Güvenlik Görevlisinin “Duyarlı kapıdan ve X-Ray cihazından geçirme ve dedektörle bakma” gibi önleyici aramaları yapabileceğini belirtmektedir.

E-Bülten

Sarızeybek Şirketler Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!