İlk Yardım Sertifikası

İlk Yardım Sertifikası

Anasayfa » İzmir İlk Yardım » İlk Yardım Sertifikası

İlk Yardım Sertifikası temel ilk yardım eğitimini başarıyla tamamlayan kişilere verilen yetkinlik belgesidir. Ani bir durumla karşılaşıldığında ilkyardım bilgisi hayat kurtarmaktadır.

İnsanlar hayatın her anında;

 • Trafik kazaları,
 • Doğal afetler,
 • Ev ve iş kazaları,

gibi ani ve acil durumlarla karşılaşabilirler.

İlk Yardım Eğitimi almış ve İlk Yardım Sertifikası sahibi bireyler kaza anında yapacakları doğru müdahaleler ile kazazedelerin sağlığını koruyabilirler.

SARIZEYBEK İlk Yardım Kursu olarak İzmir de uzun yıllardır Sağlık Bakanlığı tarafından verilen yetkiyle İlk Yardım Eğitimleri veriyoruz.

Uzman eğitmenlerimiz yardımıyla sunduğumuz kaliteli eğitimler sonunda katılımcılarımızı İlk Yardım Sertifikası sahibi yapmaya devam ediyoruz.

Kişilere ve Kurumlara verdiğimiz İlk Yardım Eğitimleri ile binlerce çalışanı İlk Yardım Sertifikası sahibi yapan firmamız bu önemli ve değerli eğitimi almak isteyen bireysel ve kurumsal katılımcıların daima yanında yer almaktadır.

İlk Yardım Sertifikası

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır

İlk Yardım Sertifikası Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarına başvurularak alınabilir. İlk Yardım Sertifikası sahibi olmak için kursa kayıt sırasında gerekli olan evrakları ve şartları;

 • Fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
 • En az ilkokul mezunu olması,

şeklinde belirtebiliriz.

Kayıt için gerekli evraklara ve şartlara sahip kişiler SARIZEYBEK İlk Yardım Merkezi tarafından açılan Temel İlk Yardım Eğitimi programına dahil edilirler.

Toplam 2 gün / 16 saat süren ilk yardım eğitimi süresince öncelikle uzman eğitmenlerimiz tarafından kişilere teorik eğitimler verilir. Ardından cansız mankenler ve diğer kursiyerler üzerinden uygulamalı eğitimler tamamlanır.

Teorik ve uygulamalı olarak verdiğimiz Temel İlk Yardım Eğitimi programının konularını, süresini ve detaylarını öğrenmek için İlk Yardım Eğitimi bağlantısına tıklayınız…

Eğitim tamamlandıktan sonra merkez sizi en yakın ilk yardım sınavına kayıt eder. Bu sınavda başarılı olmanız durumunda İlk Yardım Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitimi tamamlayıp sınavda başarı sağlayan kişilerin İlk Yardım Sertifikası Sağlık Bakanlığına bağlı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanır.

Kursiyerlerin girdikleri ilkyardım sınavında 100 üzerinden en az 85 puanlık başarı göstermeleri gerekir. Sınavda başarı sağlayan kişiler İlk Yardım Sertifikası ve İlk Yardımcı Kimliği sahibi olmaya hak kazanırlar.

İlk Yardım Sertifikası Ne İşe Yarar

Aldığı İlk Yardım Eğitimi sonrası girdiği sınavlarda başarılı olan bireyler İlk Yardım Sertifikası sahibi olurlar. İlk Yardım Sertifikası ve bununla birlikte İlk Yardımcı Kimliği bulunan kişiler birçok farklı yerde çalışabilirler.

İlk Yardım Sertifikası sahibi bireyler;

 • Halk eğitim merkezlerinde İlk Yardım Eğitimi verebilirler.
 • Sürücü kurslarında İlk Yardım Eğitmenliği yapabilirler.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından İlk Yardım Eğiticisi olarak istihdam edilebilirler.

İlk Yardım Sertifikası sahibi bireyler en fazla 4 merkezde part time olarak çalışacak şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilebilir.

Ayrıca İlk Yardım Yönetmeliğinde işyerlerinde tehlike sınıfına bağlı olarak belirli miktarda İlk Yardım Sertifikası sahibi çalışan bulundurmak zorunlu hale getirilmiştir.

İşyerinin tehlike sınıfı göz önünde alındığında;

 • Az tehlikeli işyerlerinde her 20 çalışan için 1 kişi (%5),
 • Tehlikeli işyerlerinde her 15 çalışan için 1 kişi (%7),
 • Çok tehlikeli işyerlerinde her 10 çalışan için 1 kişi (%10),

İlk Yardım Sertifikası sahibi İlk Yardımcı statüsüne girebilecek personel bulundurmak zorundadır. Yeterli sayıda İlkyardımcı bulundurmayan işletmeler ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu sebeple İlk Yardım Sertifikası sahibi olan kişiler işe girme veya iş bulma aşamasında diğer çalışanların önünde yer almaktadır.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır

İlk Yardım Sertifikası Ücreti

2023 yılında Temel İlk Yardım Eğitimi sonrası alınan İlk Yardım Sertifikası Ücreti 1.445 TL + KDV olarak güncellenmiştir. İlk Yardım Sertifikası Ücreti alınan eğitim türüne göre değişiklik göstermektedir.

SARIZEYBEK İlkyardım Kursu olarak her yılın başında eğitim fiyatlarını güncellemekteyiz. Kursiyerin alacağı eğitim türüne göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Merkezimizde uzun yıllardır verilmekte olan;

içerisinden ihtiyacınız olan eğitimi en uygun fiyatlarla ve uzman eğitmenler eşliğinde alabilirsiniz.

İlk Yardım Eğitimi ücretli olduğu gibi ücretsiz de verilmektedir. Ücretsiz İlk Yardım Sertifikası aldığınız zaman işe girişte sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ücretli İlk Yardım Sertifikası Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurumdan alındığı takdirde işe girişte geçerliliği daha kapsamlı olacaktır.

İlk Yardım Sertifikası sahibi olup bu sertifika sayesinde işe girmeyi planlıyorsanız SARIZEYBEK İlk Yardım Merkezine ulaşarak eğitiminizi tamamlayıp sertifikanızı alabilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır

İlk Yardım Sertifikası Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş eğitim kurumları ve İlkyardım Kursları aracılığıyla verilmektedir.

İlkyardım kursuna kayıt yaptırıp Temel İlk Yardım Eğitimi programını başarıyla tamamlayan ve eğitim sonrası yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler İlk Yardım Sertifikası sahibi olabilirler.

İlk Yardım Sertifikası bulunan kişiler bu yetkinlik sayesinde iş bulabildiği gibi sosyal hayatında tanıdığı – tanımadığı kişilere yardımcı olabilir.

İlk Yardım Sertifikası Soruları

İlk Yardım Eğitimini tamamlayan kursiyerler İlk Yardım Sertifikası sahibi olabilmek için yetkili kurumlar tarafından düzenlenen ilk yardım sınavına katılırlar.

Sınavda istenilen başarıyı sağlayan kişiler İlk Yardım Sertifikası almaya ve İlkyardımcı olarak görev yapmaya hak kazanırlar.

İlk Yardım Sertifikası Ne Kadar Geçerlidir

İlk Yardım Sertifikası alındığı günden itibaren 3 yıl süre ile geçerli olur. 3 yıllık süre tamamlandığında İlk Yardım Yenileme Eğitimi alınarak İlk Yardım Sertifikası süresi 3 yıl daha uzatılabilir.

Bu kuralın olmasının nedeni hem İlk Yardım Sertifikası sahibinin bilgilerini tazelemek, hem de yeni bir uygulama varsa bunu İlkyardımcı olarak görev yapan kişiye öğretmektir.

SARIZEYBEK İlkyardım Kursu olarak İzmir de İlk Yardım Sertifikası sahipleri için İlk Yardım Güncelleme Eğitimi vererek sertifikalarının güncel ve geçerli kalmalarını sağlıyoruz.

İlk Yardım Belgesi

İlk Yardım Sertifikası bazı durumlarda İlk Yardım Belgesi olarak da ifade edilebilmektedir. Temel İlk Yardım Eğitimini başarıyla tamamlayarak yapılan sınavlarda gereken sonucu alan kişiler İlk Yardım Sertifikası yani İlk Yardım Belgesi sahibi olurlar.

İlk Yardım Belgesi olan kişiler İlkyardımcı çalıştırması zorunlu olan işletmelerde diğer çalışanlardan daha kolay şekilde istihdam edilebilirler.

İş hayatı dışında günlük hayatımızda hepimizin başımıza gelebilecek veya karşılaşacağımız kazalarda İlk Yardım Belgesi sahibi olanlar insanlara yardım etme şansını elde ederler.

Sarızeybek İlkyardım Kursu tarafından düzenlenen Temel İlk Yardım Eğitimi programına kayıt olarak İlk Yardım Belgesi alabilir, iş hayatınızda ve günlük yaşamınızda çevrenize yardımcı olabilirsiniz.

İlk Yardım Belgesi

İlk Yardım Belgesi Nasıl Alınır

İlk Yardım Belgesi sahibi olmak isteyen bireyler Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilkyardım kursları tarafından düzenlenen İlk Yardım Eğitimlerine kayıt yaptırırlar.

Eğitimi başarıyla tamamlayan ve sınavlarda istenilen sonuçları elde eden kişiler eğer diğer şartları da sağlıyorlarsa İlk Yardım Belgesi almaya hak kazanırlar.

İlk Yardım Belgesi alabilmek için kursa kayıt sırasında gerekli olan evrakları ve şartları;

 • Fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuran bireyin reşit olması (18 yaşını doldurması),
 • Eğitim durumunun ilkokul mezunu veya üzeri olması,

şeklinde belirtebiliriz.

İlk Yardım Sertifikası Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarına başvurularak alınabilir. İlk Yardım Sertifikası sahibi olmak için kursa kayıt sırasında gerekli olan evrakları ve şartları;

Fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi,

Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,

En az ilkokul mezunu olması,

şeklinde belirtebiliriz.

İlk Yardım Sertifikası ve bununla birlikte İlk Yardımcı Kimliği bulunan kişiler birçok farklı yerde çalışabilirler.

İlk Yardım Sertifikası sahibi bireyler;

Halk eğitim merkezlerinde İlk Yardım Eğitimi verebilirler.

Sürücü kurslarında İlk Yardım Eğitmenliği yapabilirler.

Sağlık Bakanlığı tarafından İlk Yardım Eğiticisi olarak istihdam edilebilirler.

18 yaşından sonra en az ilkokul mezunu olan, 16 saatlik ilkyardım eğitimine katılarak teorik sınavdan 85, uygulamalı sınavdan 85 alan kişiler sertifika almaya hak kazanır.

İlk Yardım Sertifikası geçerlilik süresi 3 yıldır.

İlk yardım uygulaması gerekli olan her durum ve ortamda, bazı iş başvurularında (ambulans şoförlüğü gibi) geçerlidir.

İlk yardım eğitim merkezine başvuru yapılarak 8 saatlik güncelleme eğitiminin ardından sertifikanızın geçerliliği 3 yıl uzatılabilir.

Hayır, giremezsiniz. İlkyardım dersi verebilmeniz için ilkyardım eğiticisi sertifikanız olması gerekmektedir.

İlkyardım sertifikaları ve ilk yardımcı kimlik kartları 3 yıl boyunca geçerlidir. 3 yıl sonunda güncelleme eğitimi alınması gerekir. Detaylı bilgi için SARIZEYBEK İlkyardım Eğitim Merkezi’ni (0232) 489 43 34 arayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası ve ilkyardımcı kimlik kartının geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süreden sonra güncelleme eğitimi alınması gerekmektedir.

E-Bülten

Sarızeybek Şirketler Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!