Yangın Eğitici Eğitimleri

Anasayfa » Yangın Eğitimleri » Yangın Eğitici Eğitimleri

Yüksek Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi Onaylı
1. – 2. – 3. – 4. Seviye Yangın Eğitici Eğitimleri

  • 1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi; 1 günlük “Temel Yangın Eğitimi” verebilecek, yangın müdahale planı yapabilecek ve uygulayacak, yangın önleme, söndürme ve kurtarma tekniklerini çalışanlara öğretip deneyim kazandırabilecek, yangın söndürme araç ve gereçlerini tanıtıp kullanmasını öğretebilecek, Tahliye esaslarını ve planlamasını yapabilecek ve yaptırabilecek, Acil Durum Müdahale ekiplerinin koordinasyonun sağlanması ve ekiplerin görev ve çalışma şekillerini ayrı ayrı her ekip için eğitim programı hazırlayabilecek ve ekiplerin yıllık tatbikatlarını yaptırabilecek Yangın eğitmeni yetiştirmektir.

Detaylı bilgi için; https://www.sarizeybek.com.tr/yangin-egitici-egitimi/

  • 2. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi; Güncel gelişmeler ışığında akademik kaynaklı bilgilerle katılımcıların yangın ve yangın güvenliği ile ilgili daha özel konular hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak, Yangın güvenliğinin İş Sağlığı ve Güvenliğinin çok önemli bir unsuru olduğunu ortaya koymak,
    Katılımcıların işletmedeki özel yangın risklerinin neler olduğunu bilerek yangın güvenlik önlemleri konusunda daha bilinçli olmasını sağlamak,
    Katılımcıların aldıkları eğitim sonunda işletme, kurum ve kuruluşlarda çalışan personelleri bilgilendirmeleri ve böylece işletmelerde çıkabilecek farklı türdeki yangınların azaltılması ve işletme itibarının korunması amaçlanmaktadır.

Detaylı bilgi için; https://www.sarizeybek.com.tr/2-seviye-yangin-egitici-egitimi/

  • 3. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi; Ülkemizin binaların yangınla ilgili tedbirlerini içeren en önemli mevzuatı olan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği ayrıntılı olarak ele almak. Yönetmeliğin çeşitli faaliyet kollarına göre teorik ve uygulama şekilleri hakkında detaylı bilgiler vermek. Yasal mevzuatların ve güncel gelişmelerin yangınla ilgili ne gibi güvenlik tedbirleri gerektiğini bilerek bulundukları işletmede Yangın Risk Analizi yapmalarını sağlamak. Herhangi bir binaya itfaiye uygunluk raporu alınabilmesi için nelerin gerekli olduğu, nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiği hakkında kursiyerlere süreç ile ilgili bilgiler vermek. Söz konusu yönetmeliğin ulusal ve uluslararası yangınla ilgili diğer yönetmeliklerle karşılaştırmasını yapmak. Kursiyerlerin bulundukları iş yerlerinde Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe uygun yangın tedbirleri almalarını sağlayarak, denetimlere hazır hale gelmelerini sağlamak.

Detaylı bilgi için; https://www.sarizeybek.com.tr/3-seviye-yangin-egitici-egitimi/

  • 4. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi; Özel yangın ve patlama vakalarının kaynağının tespiti, önleme ve kontrolü hususunda sektör profesyonellerine ve bu alanda mahkemelerde bilirkişilik yapmak isteyenlere gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmak, Personellerin çalıştıkları işletmelerde çıkan yangınların tespiti ve raporlanması konularında bilgi edinmelerini sağlamak.

Detaylı bilgi için; https://www.sarizeybek.com.tr/4-seviye-yangin-egitici-egitimi/

  • Acil Durum Ekipleri Eğitici Eğitimi; Acil Durumların belirlenmesini sağlayacak, doğru müdahale planını yapabilecek ve uygulayacak, kriz ve afet yönetimi şeklini kavrayıp öğretebilecek, Yangınla Mücadele Ekibi (Söndürme Ekibi), Arama, Kurtarma Ekibi, Tahliye Ekibi, İlkyardım Ekibi, Koruma Ekibi, Haberleşme Ekibi, Teknik Ekipler ve Acil Durum Koordinatörünün yer aldığı Acil Durum Müdahale ekiplerinin koordinasyonun sağlanması ve ekiplerin görev ve çalışma şekillerini ayrı ayrı her ekip için eğitim programı hazırlayabilecek ve ekiplerin yıllık tatbikatlarını yaptırabilecek Eğitmen yetiştirmektir.

Detaylı bilgi için https://www.sarizeybek.com.tr/acil-durum-egitici-egitimi/

 

Kanun ve yönetmelikler baz alınarak mevzuata uygun şekilde işletmelerde çalışan tüm personelin zorunlu alması gereken 1 günlük Temel Yangın Eğitimini verebilecek, yangın müdahale planı yapabilecek ve uygulayacak, yangın önleme, söndürme ve kurtarma tekniklerini çalışanlara öğretip deneyim kazandırabilecek, yangın söndürme araç ve gereçlerini tanıtıp kullanmasını öğretebilecek, tahliye esaslarını ve planlamasını yapabilecek ve yaptırabilecek, acil durum müdahale ekiplerinin koordinasyonun sağlanması ve ekiplerin görev ve çalışma şekillerini ayrı ayrı her ekip için eğitim programı hazırlayabilecek ve ekiplerin yıllık tatbikatlarını yaptırabilecek Yangın Eğitmeni Yetiştirmektir.
Özel sektörde veya kamu kurumlarında en az 1 yıl tecrübesi olan ve aşağıdaki şartlardan herhangi birini taşıyan kişiler başvurabilir.

- En az lise mezunu olup, özel veya kamu kuruluşlarında eğitim bölümlerinde çalışanlar,
- Üniversitelerin ön lisans (iş sağlığı ve iş güvenliği, sivil savunma, insan kaynakları ve itfaiyecilik bölümü) programında okuyan ya da mezun olanlar,
- Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinde görev yapan A, B ve C sertifikasına sahip iş güvenliği uzmanları,
- Özel eğitim merkezlerinde eğitici olarak çalışanlar,
- Bağımsız veya kuruma bağlı eğitim veren eğiticiler,
- Eğitimci olmak isteyen veya yeni meslek edinmek isteyen en az üniversite ön lisans mezunları, özel firmalarda veya kamu kuruluşlarında görev yapan İSG uzmanları.

(1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimini Tamamlayan Kursiyer, 2. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi Almaya Hak Kazanmaktadır.)
Eğitime başlamadan önce, resmi kayıt işlemleri için katılımcılarımızın göndereceğimiz Kursiyer Kayıt Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Bu form ile birlikte, sertifika sürecinde oluşabilecek kelime veya harf hatalarının önüne geçmek için kursiyerin CV ‘ si ve nüfus cüzdanının önlü arkalı hali scanner dan taratılmış veya cep telefonu ile belirgin bir şekilde çekilerek sarizeybek@sarizeybek.com.tr adresine gönderilecektir.
Eğitim başlangıcı itibari ile karşılaşacağınız aşamalar aşağıda detaylıca belirtilmiştir;

- Eğitim yoklamasına, katılımcılar adını, soyadını ve TC kimlik numaralarını yazarak imza atacaklardır.
- Eğitim yoklamalarına, eğitim koordinatörü de imza atacaktır.
- Eğitmen, katılımcıların bilgi seviyesini ölçmek için 10 sorudan oluşan ön test yapacaktır. Eğitim sonunda Yangın Eğitici Eğitimi Sertifika programının sınav geçme notu 100 üzerinden 65 (Altmışbeş) dir. 65 altında alan katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.
- Eğitim bittikten sonra katılımcılara, eğitmen tarafından eğitim değerlendirme formu ve son sertifika testi dağıtılarak doldurmaları sağlanacaktır.
- Olumsuz hava koşulları, vardiya değişikliği, kursiyerlerin bilgi ve tecrübe koşulları gibi nedenlerden dolayı, eğitimin saat ve içeriğini değiştirme tasarrufu Sarızeybek Eğitim Merkezine aittir.
- Uygulama eğitimi icra edilirken, oluşabilecek risklerden eğitmen sorumlu olup, üniversite sorumlu değildir.
- 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu...
- 2009 tarihli Binaların Yangınlardan Korunması Hakkındaki Yönetmelik...
- 2013 tarihli İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik...
- 2013 tarihli Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği...
Evet... Eğitim sonunda 1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi sertifika programının sınav geçme notu 100 üzerinden 65 (Altmışbeş) dir. 65'in altında alan katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.
Eğitim ücreti ve eğitim dönemlerine ilişkin net bilgi için kurumumuza ulaşabilirsiniz.3 kişi ve üzeri sayıda ki kişilerden oluşan gruplara indirim uygulanabilmektedir.

Grup indirimlerine yönelik ayrıntılı bilgi için; sarizeybek@sarizeybek.com.tr e-posta adresine “Yangın Eğitici Eğitimleri Grup İndirimi” konu başlığı ile size ulaşabileceğimiz telefon numaranızı belirtir e-posta gönderebilirsiniz.

Eğitim ücreti peşinatının, eğitim öncesi yatırılmış olması gerekmektedir. Maximum, Bonus ve World kredi kartlarına 9 ay taksit imkanı sunulmaktadır.

Kursiyerlerin Eğitim Günündeki öğle yemeği, çay ve diğer ikramlar ücretsiz ikram edilmektedir.
1. Seviye Yangın Eğitici Eğitiminin süresi 7 gün – 60 saattir. 5 gün 44 saat uzaktan eğitim olup, 2 gün – 16 saat teorik ve uygulama eğitimi şeklinde verilecektir. Sınav günü ve saati eğitim öncesi katılımcılara ayrıca bildirilecektir.
1 grupta yer alacak maksimum kursiyer sayısı 25 dir.
Sarızeybek Eğitim Merkezinin İzmir Konak ta bulunan Çankaya yerleşkesi ve İYTE-SEM’in Tepe Kule iş merkezidir.
Evet...Sertifikalar, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İYTESEM) tarafından hazırlanacak olup İYTESEM Müdürü ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörü imzalı olacaktır.
Güncel Eğitim Tarihleri İçin Sitemizde Eğitim Takvimi Bölümünü Ziyaret Ediniz.

Eğitime katılmak isteyen bireylerin, eğitim tarihlerinden önce 0850 644 644 9 & 0549 489 8488 numaralı telefonlardan Özge Hanıma veya sarizeybek@sarizeybek.com.tr e-posta adresine isim, soy isim ve telefon numaralarını belirtir mail göndermeleri gerektiğini önemle belirtmek isteriz.
1. Seviye yangın eğitici eğitimi almış her birey;

- Yanma ve yangını bilir, yanma ve yangının tarifini bilir,
- Yangına sebep olan faktörleri bilir, yangının tanımını ve yangın türlerini bilir,
- Isı ve dumanın yayılma hızı ve tehlikelerini analiz edebilir,
- Söndürme maddelerini bilir, yangın söndürme cihazlarını tanır ve kullanır,
- Kişisel koruyucu ekipmanları tanır ve kullanır, temiz hava solunum cihazını kullanır,
- Yangın dolaplarını ve itfaiye hortumlarını kullanır,
- Katı, sıvı, gaz yangınlarını söndürebilir, başlangıç aşamasındaki yangınları söndürebilir,
- Yangın türüne göre uygun olan söndürme maddelerini bilir,
- Yangın söndürmede gerekli olan araç ve malzemeleri bilir,
- Temel yangın eğitimi için program hazırlar, gerekli malzemeleri hazırlar,
- Eğitim ortamında güvenlik önlemlerini alır, değerlendirme yapar ve kayıtları tutar,
- Temel yangın eğitimi verebilir ve tahliye tatbikatları yapar,
- Fabrika veya iş yerlerinde tüm personele temel yangın eğitimi verebilir.
- Binaların yangınlardan korunması hakkındaki yönetmelik gereği yılda 1 kez zorunlu olan genel yangın eğitimi verebilir,
- Binaların yangınlardan korunması hakkındaki yönetmelik gereği yapılması gereken acil eylem planlarını oluşturur, 6331 sayılı kanunda geçen yangınla mücadele eğitimini verebilir,
- Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik gereği oluşturulan acil eylem planlarındaki yangınla mücadele ekibine eğitim verebilir,
- Yangın risk analizi yapabilir, eğitim sonrası katılım belgesi verebilir.
1. Seviye yangın eğitici eğitimi almış her birey kurumuna;

- Kurum içerisinde, basit tedbirsizlik sonucu meydana gelebilecek yangınların önlenmesini,
- Yangın çıkmaması için mücadele edilmesini,
- Başlangıç halinde meydana gelen yangın olaylarında can ve mal kaybını en aza indirilmesini,
- İşletme veya kurumların prestijinin korunmasını,
- Verim ve kalitenin artmasını, personelin öz güveninin artırılmasını,
- Yetişkinlere doğru ve etkili eğitim vermenin başarısını sağlayacaktır.
Yangın yönetmeliğine göre firma personeli sayısı 50 kişi olan ve geçen tüm işletmelerde yangın ekibi kurulmalı ve mutlaka eğitilmelidir.
Yangın ekibinizde yine yangın yönetmeliği gereğince mutlaka elbise, eldiven, maske, baret, çizme vb. koruyucu ekipmanlar bulundurulmalıdır.
Her 500 m2 alanda en az 1 adet 20 metre hortumlu yangın dolabı bulundurulmalıdır.
Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları 1 kere kullanılabilir. 6 kg.lık bir söndürücünün 1 kg.nı veya yarısını kullansanız dahi söndürücü içinde kalan gazı vana ağzından kaçırarak basıncını boşaltır. 1-2 saat sonra söndürücü tamamen boşalır. Dolumu mutlaka gerekir.
Yeni standartlara göre, yangın söndürme tüpleri yerden 90 cm. mesafe ile duvara montaj yapılmalıdır.
Her 100 m2 alanda en az 1 adet yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.
Yangın söndürme cihazlarının bulundukları yerler işaretlenmeli, üzerleri numaralandırılmalı, yangın malzemelerini gösteren yerleşim projesi hazırlanmalı ve işletme içinde belli yerlere asılması tavsiye edilmektedir. İşletme genelinde bulunan yangın dolapları ve yangın söndürme cihazlarının önünün açılması ve bu malzemelerin önüne istifleme yapılmaması önerilmektedir.
Yangın söndürme cihazları sınıfına ve söndürülecek yangının cinsine göre ayrılır. En doğru seçimi bu ürünleri tedarik etmeyi düşündüğünüz firmanın teknik ekibini firmanıza davet edip firmanızda keşif yaptırarak verebilirsiniz.
Yangın yönetmeliğine göre yangın söndürme cihazları yerden bel hizasında yaklaşık 90 cm yukarıya montaj yapılmalıdır. Bu yükseklik yangın anında belirlenmiş en iyi görme mesafesidir.
Mahallerin içlerinde kullanılacak yangın dolaplarının mutlaka TS EN 671 / 1 standardında sulu sistem 1” kauçuk hortumlu olması gerekmektedir. Bez hortumlu yangın dolapları dış saha hidrant yanlarında kullanılmalıdır.
Türkiye yangından korunma yönetmeliği madde 31 gereği; Asansörler kaçış yolu olarak kabul edilemez. Pencere ve parapet yüksekliği döşemeden en çok 120 cm yukarıda ve bina dışındaki güvenlik bölgesine açık, dış zeminden en çok 3 m yükseklikteki, en az cam yüksekliği 90 cm ve yüksekliği 90 cm olan pencereler, zorunlu hallerde aksi belirtilmemişse, kaçış yolu kabul edilebilirler.
Türkiye yangından korunma yönetmeliği madde 32 gereği ; Aksi belirtilmedikçe, 50 kişinin aşıldığı her mekanda, 25 kişinin aşıldığı sinema, tiyatro, bar gibi eğlence yerlerinde ve yüksek riskli mekanlarda, çıkışlara erişmek için en az 2 kapı bulunacaktır. Kişi sayısı 500 kişiyi geçerse en az 3 çıkış olacaktır. Kapılar birbirinden olabildiğince uzakta olacak ve iki kapı hiçbir noktadan 45 dereceden daha dar bir açı ile görünmeyecektir.
Türkiye yangından korunma yönetmeliği madde 70 gereği ; birden fazla kaçış yolu bulunması gereken bina ve yapılarda bütün kaçış yollarında aydınlatma, acil durum aydınlatması ve yönlendirmesi yapılacaktır.

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!