TMFB Danışmanlık Hizmeti

Anasayfa » TMGDK Hizmetleri » TMFB Danışmanlık Hizmeti

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesine (TMFB) sahip değilsiniz ve almanız gerekip gerekmediğini bilmiyorsunuz veya Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesine sahipsiniz fakat hizmet alma zorunluluğunuz var mı?

Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması kapsamında; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecisi olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmelerin, almak zorunda oldukları belgeye Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) denir.

Tehlikeli madde faaliyet belgesi alma zorunluluğu;
-Tehlikeli maddelerden bir takvim yılı içerisinde net 50 ton ve üstü miktarlarda işlem yapan; yukarıda ifade edilen taraflar Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar.

– Sınıf 1, Sınıf 6 ve Sınıf 7 kapsamındaki tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmeler, herhangi bir işlem miktarına bağlı olmaksızın Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar.

Bu kapsam dışında kalanlar tehlikeli madde ile iştigal etseler de, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almalarına ilişkin zorunluluk bulunmamaktadır.
Ayrıca Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre C1, C2, K1, K2, L1, L2, R1, R2 yetki belgesine sahip olup, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında sadece taşımacılık faaliyetinde bulunanlar Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almasına gerek yoktur.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alınması önemli bir konu olup işletmenizin gereksiz sorumluluklara veya cezai durumlara düşmemesi için Sarızeybek Tmgdk olarak alınması gereken rapor tarafımızdan hazırlanmakta gerekir ise kontrol edilip yeniden düzenlenmektedir.

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!